Кошаркарската Евролига пред прекин?

t

Клубовите со повеќегодишна евролигашка лиценца, в понеделник ќе одржат состанок на кој ќе разговараат за следните чекори по новата криза со пандемијата.

Веќе се одложени неколку натпревари од елитното клупско натпреварување, а речиси секојдневно се појавуваат нови позитивни случаи во тимовите.

В понеделник, акционерите на ЕЦА преку видео состанок ќе разговараат за тоа кое е најдоброто решение во овој момент и можноста за промена на правилата поврзани со ограничувањата поради ковид-19.

Една од најважните точки ќе биде намалувањето на периодот на изолација, кој досега беше 14 дена. Ваков чекор веќе е направен во НБА лигата, но во Европа се бара многу подетална анализа поради различните правила во борбата против вирусот во секоја земја.

Друга можност за која ќе се разговара на состанокот е потенцијалниот прекин на сезоната на неколку недели, како и за други можни мерки за решавање на актуелната ситуација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Еврокомесарот за економија потсетува: Зимава ќе има…

Европа ќе западне во рецесија оваа зима и растот…

Русија одговори на санкциите: “Отсега Европа ќе…

Русија го отфрли воведувањето на западното ограничување…

90% од светската популација има стекнато имунитет…

Според директорот на вонредни ситуации во СЗО,…

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…

Димитриевски: Ние сме Европејци и ќе завршиме…

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски е…