Објавено на:

Кој е всушност агресорот?: Блинкен бара Русија да ги повлече силите, додека САД секојдневно испраќа оружје во Украина

t

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја повика Русија на итна деескалација на состојбата и да ги повлече силите и опремата од границите на Украина.

Во телефонскиот разговор со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, Блинкен нагласи дека натамошната инвазија на Украина ќе предизвика брзи и тешки последици и ја повика Русија да тргне по дипломатски пат, соопшти Стејт департментот.

Блинкен ја повтори посветеноста на САД на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, како и правото на сите земји сами да ја одредуваат својата надворешна политика и сојузи.

Американскиот државен секретар ја истакна подготвеноста на САД, билатерално и заедно со своите сојузници и партнери, да ја продолжат суштинската размена со Русија за меѓусебните безбедносни прашања.

„Имаме намера истата да ја продолжиме во целосна координација со партнерите и сојузниците“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

(Видео) Во Македонија не може да има…

Новинарката Мирка Велиновска во денешното гостување во…

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…