Објавено на:

Кој е всушност агресорот?: Блинкен бара Русија да ги повлече силите, додека САД секојдневно испраќа оружје во Украина

t

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја повика Русија на итна деескалација на состојбата и да ги повлече силите и опремата од границите на Украина.

Во телефонскиот разговор со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, Блинкен нагласи дека натамошната инвазија на Украина ќе предизвика брзи и тешки последици и ја повика Русија да тргне по дипломатски пат, соопшти Стејт департментот.

Блинкен ја повтори посветеноста на САД на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, како и правото на сите земји сами да ја одредуваат својата надворешна политика и сојузи.

Американскиот државен секретар ја истакна подготвеноста на САД, билатерално и заедно со своите сојузници и партнери, да ја продолжат суштинската размена со Русија за меѓусебните безбедносни прашања.

„Имаме намера истата да ја продолжиме во целосна координација со партнерите и сојузниците“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Путин не ја исклучува можноста да испорача…

Русија го задржува правото да испорачува оружје…

Американската војска соопшти дека убила висок функционер…

Американската војска во Сирија го уби високиот…

Детали за договорот меѓу Русија и Виетнам:…

Русија и Виетнам се договорија да не…

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…