Објавено на:

Кој сака војна на Балканот? Вулин: На ​​Приштина и беше наредено да ги заостри односите со Белград до точка на пукање

t

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин денеска изјави дека е разбирливо што јавноста во Србија е вознемирена од последните еднострани потези од Приштина, кои имаат за цел, како што оценува, претседателот Александар Вучиќ да се повлече и да ја напушти надворешната политика на Србија.

Вулин изјави дека на Албанците им било наредено да ги заострат односите со Србија до степен на раскинување за, како што вели, Србија да реагира воено, каде што би интервенирале нивните заштитници, по што би настанал хаос.

„Тоа е форма на притисок врз Вучиќ да се повлече, да ја напушти надворешната политика на Србија. Ние сме единствените кои не воведовме санкции кон Русија, повеќе од јасни сме кога станува збор за конфликтот во Украина“, рече Вулин.

Вулин рече дека Србија го почитува територијалниот интегритет на Украина, но нема да воведува санкции кон Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петковиќ: Курти носи буре барут во Брисел,…

Приштина упорно прави потези кои можат да…

Го спасува: Албанија ќе му дава струја…

Во Косово нема рестрикции во снабдувањето со…

Поради недоволно производство Косово воведува рестрикции на…

Косовскиот мрежен оператор КЕДС започнува со рестрикции…

Србија е ноќна мора за сите соседни…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија да се…

Се огласи српскиот амбасадор во Бугарија: Еве…

Амбасадорот на Србија во Бугарија Жељко Јовиќ…