Објавено на:

Кој ќе го замени Столтенберг?: Во игра Могерини, Меј и Руте

t

По завршувањето на мандатот во септември, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, заминува на функцијата претседател на норвешката Централна банка, поради што Алијансата има задача да утврди негов наследник.

Според германската агенција ДПА, главни кандидати за оваа функција се поранешната британска премиерка Тереза Меј, холандскиот премиер Марк Руте, романскиот претседател Клаус Јоханис, естонската премиерка Каја Калас и поранешната висока претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини.

Столтенберг е генерален секретар на НАТО од 2014 година, а неговиот сегашен мандат истекува во септември. Тој претходно беше норвешки премиер од 2005 до 2013 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг: Досега не видовме вистинска волја од…

Досега не видовме вистинска волја од страна…

Столтенберг и Мили согласни: Мора да се…

Двајцата топ западни официјални лица рекоа дека…

Столтенберг ги повика сите страни во Косово…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги…

Столтенберг: НАТО масовно ќе го зголеми бројот…

НАТО масовно ќе го зголеми бројот на…

Столтенберг: Работиме со Турција за да ги…

-Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изрази…