Објавено на:

„Кралот на криптовалутите“, кој беше уапсен во Црна Гора, нуди 400.000 евра да се брани од слобода

t

Јужнокорејските државјани До Квон и Хон Чанд Џун ја негирaа вината за фалсификување документи во Основниот суд во Подгорица, поради што беа уапсени во март на аеродромот во Подгорица.

На судот му понудија да се бранат од ослободи со кауција од 400.000 евра.

Нивниот бранител Бранко Анѓелиќ му предложи на судот обвинетиот да останат во нивниот стан до конечното завршување на постапката.

Адвокатот побара валидноста на пасошите на неговите клиенти да се провери преку меѓународна правна помош.

До Квон во светот е познат како „Крал на криптовалутите“, а неколку земји по него распишаа налог за измама од 40 милијарди долари.

Тој и неговиот соработник беа уапсени додека со приватен авион од аеродромот во Подгорица се обидуваа да заминат за Дубаи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пад на вредноста на криптовалутите денес

Биткоинот падна за 6,12 отсто на 58.346,75…

Црна Гора ќе го екстрадира кралот на…

Апелациониот суд на Црна Гора ја потврди…

Биткоинот денеска достигна највисоко ниво во последните…

Биткоинот, најголемата светска криптовалута по пазарна капитализација,…

„Кралот на криптовалутите“ ќе биде екстрадиран во…

Одлуката не е правно обврзувачка и адвокатите…

Хакерите ширум светот годинава украле милијарди долари…

Хакерите ширум светот годинава украле милијарди долари…