Објавено на:

Крај на американското влијание: Кина и Русија ќе воспоставуваат нов “фер светски поредок”

t

Русија и Кина ќе воспостават „фер светски поредок“соопшти министерот за надворешни рабри на Руската федерација, Сергеј Лавров.

Министрите за надворешни работи на Русија и Кина, Сергеј Лавров и Ванг Ји се состанаа во градот Тункси за да разговараат за целите на нивните земји да воспостават мултиполарен, фер и демократски светски поредок.

Ванг верува дека економските санкции едноставно ја нарушуваат светската трговија и не помагаат во решавањето на конфликтот, изјавувајќи претходно овој месец дека односите на Кина со Русија се „еден од најважните билатерални односи во светот“ и го поздрави пријателството меѓу двете држави кое како што соопшти тој е силно како „железо. ”

Тункси, исто така, ќе биде домаќин на самитот за Авганистан во кој ќе учествуваат Русија, САД и Пакистан во четврток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

Зајкова: Пенов имаше успешни проекти за Скопје,…

Ристо Пенов никогаш не се оддалечил од…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…

Рамнодушноста ја убива демократијата: Зошто наместо функционална,…

Зошто наместо функционална, имаме формална демократија?(6.) Политичка…

Скандал – “Кој сака нека им врти”:…

Броевите на мобилните телефони на британската премиерка…