“Крв во алкохолот”: Тетовец фатен со 2,89 промили алкохол во крвта

t

Полициски службеници на СВР Тетово во текот на изминатата вечер (24/25.09.2022) во периодот од 22.00 до 04.00 часот, на поширокото полошко подрачје спроведоа акциска контрола на возачи – дали и колку од нив ги управуваат возилата под дејство на алкохол.

При контролата откриени и вкупно санкционирани биле 36 возачи (ТЕ-24 и ГВ-12), кои управувале под дејство на алкохол, од кои кај 1 (ТЕ) биле измерени 2,89 промили алкохол во крвта. Сите возачи-прекршители веднаш се исклучени од сообраќај, времено им се одземени возачките дозволи и изготвени им се соодветни поднесоци. Во акциската контрола адекватно санкционирани се и 18 други видови сообраќајни прекршоци (ТЕ-13 и ГВ-5).

СВР Тетово повторно со апел, посебно до младите и пред се за викендите, да не седнуваат зад волан доколку претходно конзумирале алкохол и да не ја доведуваат во ризик сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот, но и да не возат пребрзо и да не престигнуваат на недозволени места и начин. Со тоа ќе придонесат за подобрување на вкупната сообраќајна безбедност во регионот и пошироко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Две жени се повредени во сообраќајка, завршиле…

МВР извести дека вчера во 15.50 часот…

Полицајци од Штип малтретирале приведен маж

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и…

Претрес на МВР во демиркаписко, пронајдена муниција…

Како резултат на заеднички преземени мерки и…

МВР “тресеше” во Слупчане: Пронајдени оружје и…

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-…