Објавено на:

Кремљ: Голем број држави сакаат да членуваат во БРИКС

t

Бројот на земји кои сакаат да соработуваат со групата БРИКС е доста голем – многу држави веруваат дека членството во блокот одговара на нивните интереси, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.
„Има доста голем број на оние кои сакаат да бидат поврзани со БРИКС. Драго ни е што е. Тоа значи дека многу земји сметаат дека патот кон членството во БРИКС одговара на нивните национални интереси“, рече Песков.

Коментирајќи ја одлуката на Аргентина да ја одбие поканата за членство на блокот, портпаролот на Кремљ истакна дека Москва жали за тоа, но ја почитува секоја одлука на Буенос Аирес.
„Се разбира, тоа предизвикува жалење, но тоа е суверено право на Аргентина и ние ја почитуваме секоја одлука на Буенос Аирес. „Аргентинците го избраа своето раководство и сметаат дека не им е соодветно да учествуваат во овој формат“, рече Песков.
Тој се осврна и на медиумските извештаи дека Саудиска Арабија наводно сè уште не донела конечна одлука во врска со членството во БРИКС.


„Поаѓаме од фактот дека Саудиска Арабија е фокусирана на членството во блокот. Во моментов немаме други информации“, објасни тој.
Како што додаде, Москва ги продолжува контактите со Ријад.
На таа тема, меѓу другото, се разговараше и при неодамнешната посета на претседателот Путин на Ријад“, потсети Песков.
Од своето основање во 2006 година, групата БРИКС помина низ два бранови на проширување. На оригиналната постава, која вклучуваше Бразил, Русија, Индија и Кина, ѝ се придружи Јужна Африка во 2011 година. Во август 2023 година, уште шест земји (Египет, Иран, Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија, Етиопија и Аргентина) беа поканети да се приклучат на блокот, но Аргентина одби да се приклучи на крајот на декември. Од 1 јануари со БРИКС претседава Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Фајненшл тајмс“: Г7 размислува за заем од…

Сојузниците на Вашингтон од Г7 го разгледуваат…

Путин изрази сочувство, Ердоган вети дека ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до…

Руски експерт открива: Постојат две можности за…

Авионската несреќа во која загина иранскиот претседател…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

„Вашингтон пост“: Русија демонстрира воена и економска…

И покрај очекувањата на Западот, Русија успеа…