Објавено на:

Кремљ: Се ближи крајот на западно центричниот свет предводен од САД

t

Кина и другите растечки економии го достигнуваат чекорот, вели Дмитриј Песков.

Светот ориентиран кон Америка доаѓа кон крајот, отстапувајќи го местото на нов период на различности во економијата и другите области на меѓународните односи, изјави секретарот за печат на Кремљ, Дмитриј Песков.

Песков ги даде забелешките во петокот, како одговор на написот во Фајненшл тајмс, во кој американскиот помошник државен секретар за енергетски ресурси Џефри Пјат откри дека Вашингтон има за цел да ги намали на половина приходите на Русија од нафта и гас до 2030 година. Пјат, кој служеше како американски амбасадор во Киев за време на пучот на Мајдан во 2014 година, исто така рече дека американските санкции против Москва ќе останат во сила „со години што доаѓаат“ – се додека таа ја продолжи својата воена операција во Украина.

Портпаролот на Кремљ инсистираше на тоа дека ограничувањата на САД и нивните западни сојузници не се критични за Русија, бидејќи таа има многу други трговски партнери на меѓународната сцена. Тој им рече на новинарите дека „САД можеби се најголемата, но не е единствената економија во светот. Кина е на петиците на САД. Има и растечки економии со свои потреби за енергетски ресурси“.

„Светот е многу поразновиден од САД. И затоа, американско-центричниот свет доаѓа до крајот и започнува период на различност, вклучително и во меѓународните економски односи“, нагласи Песков.

Според портпаролот, руските власти не се сомневале дека американските санкции ќе останат „во годините што доаѓаат“, дури и пред изјавата на Пјат. Москва ја зема предвид оваа реалност при планирањето на своите политики, рече тој, додавајќи дека „исто така нема сомневање дека САД ќе продолжат да се обидуваат да вршат притисок врз Русија“.

Портпаролот посочи дека како резултат на тие „незаконски“ напори, Американците ќе го затегнат целиот систем на светски трговски и економски односи, „во суштина ќе го уништат постоечкиот формат на тие односи“.

Рускиот претседател Владимир Путин, минатиот месец изјави дека „развојот на нов и поправеден светски поредок заснован на приматот на меѓународното право е преовладувачки тренд“ во последниве години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…

„Ќе ги испратиме вашите синови да се…

Познатиот американски новинар Такер Карлсон на социјалната…