Кривична од „Меѓаши“ за вевчанецот кој на Фејсбук навредуваше деца со аутизам и нивниот татко

t

МВР информира дека денеска во ОВР Струга е извршен службен разговор со Р.С.(36) од Вевчани по поднесена пријава од Детска амбасада „Меѓаши“ и З.М. од Штип дека преку социјалната мрежа Фејсбук упатил коментари со кои сторил кривично дело по чл.394 од Кривичниот законик.

Во службениот разговор Р.С. го признал делото, обезбедени се потребните докази и по целосно документирање на случајот, ќе биде поднесена кривична пријава до ОЈО Струга за ширење на расистички и ксенофобичен материјал преку компјутерски систем.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тужба против Фејсбук и Инстаграм поради „овозможување“…

Платформите на Марк Цукерберг се „почва за…

Маж од Делчево доби кривична пријава за…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе…

Кривична од „Меѓаши“ за вевчанецот кој на…

МВР информира дека денеска во ОВР Струга…

Пензионерка доби кривична пријава поради коментар на…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.С.(67)…

Фејсбук ќе плати казна од 746 милиони…

Фејсбук ќе биде казнет со повеќе од…