Кривична пријава за „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“

t

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Г.Д.(23), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“, соопшти МВР.

Пријавениот обезбедил податоци од платежни картички на две лица и во периодот од 31.05.2022 до 17.06.2022 ги употребил за плаќање на повеќе интернет продажни места.

Притоа, едното лице го оштетил за сума од 120.310 денари, а другото лице го оштетил за сума од 14.901 денари, со што за себе остварил противправна имотна корист во вкупен износ од 135.211. денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спасовски: Доверената организација на Самитот на ОБСЕ…

Степенот на безбедност во Скопје, за денешниот…

МВР: Лажна е веста дека исчезнатото девојче…

Лажна е веста дека исчезнатото 14-годишно девојче…

НЕ НАСЕДНУВАЈТЕ НА ЛАГИ: Не е точно…

Не е точно дека исчезнатото 14-годишно девојче…

ОБЈАВЕНО ВИДЕО: Симнато црковното, а поставено албанското…

Скандалозен настан се случи денеска во тетово…

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ВАЊА Полицијата ја барала…

Мајката Зорица Ѓоревска за дел од медиумите…