Објавено на:

Кулеба: Не постигнавме договор со Лавров

t

Украинскиот министер денеска се сретна со рускиот министер Сергеј Лавров во Анталија, Турција, каде што беа пречекани од турскиот министер за надворешни работи Мехмет Чавушоглу.

По средбата беше одржана прес-конференција на која Кулеба рече дека дошол на состанокот за да се најде решение.

Ќе се сретнеме повторно во овој формат доколку има шанса за решенија. Кога ќе се сретнат двајцата министри, се бара решение, а тоа е мандатот што им го дадоа лидерите и јас сум подготвен да продолжам со оваа цел да ја запреме војната во Украина и страдањата на украинските цивили и да ја ослободиме нашата територија од руските окупатори“ – рече Кулеба.

Кулеба рече дека на средбата дошол со хуманитарна цел, да ја напушти средбата со одлука за уредување хуманитарен коридор до и од Мариупол.

Тој додава дека не постигнале договор со Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Целосно е изгаснат пожарот на Пелистер

Пожарот кај Битола на Пелистер е целосно…

Зголемено присуство на Ковид-19 во Грција

Тренд на зголемување на заразените, хоспитализираните и…

Заплена на кокаин вреден милион евра во…

Во акцијата на полицијата и обвинителството запленети…

Радев од Вјоса Османи побарал поголеми права…

Бугарскиот претседател Румен Радев од косовската претседателка…

Македонка загина во сообраќајка кај Лесковац: Со…

Во сообраќајка кај Лесковац едно лице загина,…