Кулеба: Украина ќе продолжи во битката против руската окупација

t

Украина ќе продолжи во битката против руската окупација, вети првиот дипломат на Киев додека се обидува да ја добие поддршката од Западот.

Украина нема да биде „вовлечена“ во борбата против руската окупација, изјави министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба на самитот на министрите за надворешни работи на НАТО во средата во Брисел, иако нејзината армија е заглавена во крвав ќор-сокак со непријателските сили.

„Мораме да продолжиме, мора да продолжиме да се бориме. „Украина нема да се повлече“, изјави Кулеба.

Прашањето овде не е само безбедноста на Украина, тоа е безбедноста и безбедноста на целиот евро-атлантски простор.

Неговото барање доаѓа поради стравувањата дека заморот на Западот се поставува поради долготрајната војна и дека вниманието и финансирањето се префрлаат на Блискиот Исток.

Соединетите Американски Држави, најголемиот донатор на Украина од една земја, испратија помош од повеќе од 40 милијарди долари од инвазијата на Русија во февруари 2022 година. Сепак, околу 61 милијарда долари дополнителна помош за Украина задржува американскиот Конгрес.

Уште еден пакет од 50 милијарди долари од Европската унија се мачи да помине поради противењето на Унгарија, поради што Украина е загрижена за намалувањето на ресурсите додека се движи во суровата зима.

И покрај одложувањата со финансирањето, западните лидери инсистираат на тоа дека ќе стојат на страната на Украина се додека е потребно.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека „секоја членка на НАТО изрази силна поддршка за Украина“ на самитот во средата.

Тој додаде дека САД бараат дополнително финансирање за Украина што ќе биде одобрено од Конгресот во наредните недели.

Покрај средствата, Киев има очајна потреба од муниција, при што Западот се обидува да остане во чекор со претходните ветувања за снабдување со куршуми и гранати.

САД се ангажирани во разговори со Грција за купување артилериски гранати во вредност од 47 милиони долари за Украина, која побара од своите партнери да ја забрзаат испораката на муницијата.

ЕУ досега и испрати на Украина околу 300.000 од 1 милион гранати што ги вети, рече Кулеба, но предупреди дека нема да може целосно да ја исполни целта.

Сепак, германскиот министер за надворешни работи изрази силна поддршка за удвојување на воената помош, повикувајќи на формирање „заштитен штит“ кој би можел да ги блокира руските напади во текот на зимата.

Самитот на НАТО, фокусиран на Украина, доаѓа кога руските и украинските сили се чини дека се соочуваат со зимски ќор-сокак 22 месеци по војната.

Во средата, украинската војска соопшти дека одбила низа руски напади со беспилотни летала и ракети во текот на ноќта.

Воздухопловните сили соопштија дека уништиле речиси дваесетина руски нападни беспилотни летала и неколку проектили во воздушниот напад низ целата земја.

Руската противвоздушна одбрана уништила и беспилотно летало лансирано од Украина, кое летало кон Москва, изјави градоначалникот на главниот град Сергеј Собјанин.

Ниту Русија, ниту Украина не постигнаа значителен напредок на бојното поле со недели додека окупацијата на Москва се одолговлекува.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…