Објавено на:

Курти: Не сум против помош од Белград, но треба да знаеме – кој, кому и за што ги испраќа парите

t

Косовскиот премиер Албин Курти денеска од северниот дел на Митровица изјави дека не е против финансиска помош од Белград за граѓаните на Косово, но „треба да знаеме – кој ги испраќа парите, на кого и за што “.

„Нема веќе скриени регистри, преку кои Белград плаќа луѓе кои не се ниту учители, ниту лекари – туку работат за Белград и против Косово. Нема повеќе тероризам, нема повеќе шверц, нема повеќе култура на насилници“, рече Курти.

Најпрво тој денеска останал во општина Лепосавиќ, како што потврдува, каде што остварил средба со градоначалникот Љуљзија Хетеми, а потоа и со советниците и други функционери од таа општина, пренесува КоСсев.

Потоа, како што рече, отишол во Зубин Поток и видел „што се прави околу пописот на жителите и автомобилите“, а потоа присуствувал на отворањето на спомен плочата посветена на косовскиот полицаец Енвер Зумбери, кој беше убиен пред 13 години.

Тој откри дека денеска бил во село Бањска.

„Го посетивме местото каде што беше организирана криминална заседа за Африм Буњаку, кој беше убиен на 24 септември минатата година од паравоени терористи и криминалци кои сега се кријат во Србија“, рече тој.

Потоа пристигнал во општина Северна Митровица, а по средбата со локалниот градоначалник Ерден Атиќ им се обратил на медиумите.

Курти вели – посетата е за доброто на граѓаните без разлика на нивната национална, етничка и верска припадност.

„Еднаквоста ги обединува луѓето. Ние сме против поделба на општеството, ние сме за еднаквост и еднаквост. Нашите институции треба да го негуваат тоа во односот кон граѓаните, и во нивниот пристап кон институциите. Сите тенденции за дестабилизација на Косово доаѓаат од Србија“, рече Курти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

Ужас во Србија: Сам се пријавил дека…

Извесен Д.Д.(53) од Земун денеска без претходна…

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание…

Косово стана десеттата придружна членка на Парламентарното…

Завршен пописот во Косово: 200.000 луѓе помалку…

Според податоците од пописот, се очекува на…

Курти: Пописот во Косово е успешен

Косовскиот премиер Албин Курти го изрази своето…