Курти: Подготвен сум за дијалог, датумот зависи од посредникот

t

Премиерот на привремените институции на Приштина, Албин Курти денеска изјави дека е подготвен да учествува во разговорите со српската страна во Брисел секогаш кога ќе го покани Европската унија.
Тој додаде дека датумот на новата средба зависи од посредникот.
Курти повтори дека Приштина е посветена на принципиелен дијалог кон договор кој се фокусира на взаемно признавање.
„Што се однесува до можните средби во Брисел, ние сме посветени на избалансиран, принципиелен дијалог кон правно обврзувачки договор кој се фокусира на меѓусебното признавање и секогаш сме конструктивни“, рече Курти, пренесува Зери.
Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина и американскиот претставник за Балканот Габриел Ескоба оваа недела ги посетија Приштина и Белград за да поттикнат средба на високо ниво меѓу двете страни.
Ќе направиме се за да ги зачуваме легитимните права на Високо Дечани
Курти рече дека неговата влада ќе направи се за, како што наведе, да ги зачува легитимните права на манастирот Високи Дечани, пренесува Репортерс.

Тој така одговори на повиците на меѓународната заедница за почитување на одлуката на т.н На Уставниот суд во Приштина од 2016 година, кој на манастирот му ја врати сопственоста на над 24 хектари земјиште.
„Свесни сме дека мора да се почитуваат одлуките на Уставниот суд, но мора да се земат предвид и противречностите што го придружуваа прашањето за земјиштето околу манастирот во историска и правна смисла. Пред се, сè има свој извор во одлуката на Владата на Србија во 1997 година“, рече Курти на прес-конференцијата.
Тој посочи дека манастирот „Високи Дечани“ нема независен правен идентитет бидејќи законски и припаѓа на СПЦ „и го оцени како изненадувачки како на манастирот му е признаено правото на странка во постапката, пренесува Косово онлајн.
Курти смета дека Високи Дечани е дел од богатиот културен мозаик на Косово и тврди дека Српската православна црква е онаа што Србија постојано ја злоупотребувала како политички инструмент против Косово и Албанците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои се најголемите донатори на Трамп?

На веб-страницата Open Secrets ја најдовме актуелната…

Скопјанец агресивно се однесувал и упатувал закани…

На 20.07.2024 во Скопје, полициски службеници од…

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска го славиме Св.…

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска…

Хороскоп за понеделник (22 јули)

ОВЕН Денеска во неколку наврати ќе треба…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски…

На денешен ден 22 јули (според некои…