Курти пpoтив одржување на референдум во Косово

t

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека владата во Приштина се противи на одржување референдум на територијата на Косово и Метохија, најавен за 16 јануари следната година.
„Владата на Косово не се согласува со намерата Србија да одржи референдум во Косово на 16 јануари, бидејќи сметаме дека тоа е спротивно на законот и нашиот устав“, рече Курти, пренесува „Косово прес“.
Тој тврди дека Србија има намера да одржи референдум за внатрешни прашања. Тој го критикуваше и датумот на настанот, наведувајќи дека 15 јануари е годишнина од Рачак, како и дека се навршуваат четири години од убиството на Оливер Ивановиќ, јави Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тахири: ЕУ да престане да ја толерира…

Поранешниот главен преговарач на Косово во дијалогот…

Рама со препорака до ЕУ: Тесно да…

Земјата домаќин, Албанија, има големи надежи за…

ФИФА покрена постапка против Србија за несоодветно…

Против Фудбалската федерација на Србија е покрената…

(Фото) Заменик-градоначалникот на Скопје, Александар Трајановски на…

Заменик-градоначалникот на Скопје, Александар Трајанвски, денеска беше…

Вучиќ се пишмани: Одам во Тирана, ќе…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ од Никинац,…