Курти реизбран на чело на косовската владејачка партија Движење самоопределување

t

Лидерот на партијата Движење самоопределување, актуелниот косовски премиер, Албин Курти доби нов четиригодишен мандат на чело на таа владејачка партија.

На вчерашните внатрешни партиски избори, како единствен кандидат, Курти доби 98 насто од гласовите, против него гласале 0,89 насто, додека 0,51 насто не се изјасниле. Самоопределување исто така соопшти дека за претседателка на организацијата Жените за самоопределување е избрана актуелната министерка за правда, Албулена Хаџиу, која освоила 94 отсто од гласовите, додека за претседател на младинската партиска организација, Младите за самоопределување, е избран Бехар Јашари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Киев загуби 160.000 војници за шест…

Оваа година, главната цел на руските вооружени…

Нови протести на опозицијата во Белград поради…

Пред седиштето на Републичката изборна комисија (РИК)…

Дали знаете дека 21 декември е најдолгата…

Вечерва во 22:48 часот официјално започнува зимата,…

Маричиќ: Инвестирани 813 милиони евра преку ИПА,…

Самиот процес на интеграција носи повеќе за…

Скопјанка нападната од вонбрачниот партнер

На 20.12.2023 во 20:10 часот во СВР…