Курти реизбран на чело на косовската владејачка партија Движење самоопределување

t

Лидерот на партијата Движење самоопределување, актуелниот косовски премиер, Албин Курти доби нов четиригодишен мандат на чело на таа владејачка партија.

На вчерашните внатрешни партиски избори, како единствен кандидат, Курти доби 98 насто од гласовите, против него гласале 0,89 насто, додека 0,51 насто не се изјасниле. Самоопределување исто така соопшти дека за претседателка на организацијата Жените за самоопределување е избрана актуелната министерка за правда, Албулена Хаџиу, која освоила 94 отсто од гласовите, додека за претседател на младинската партиска организација, Младите за самоопределување, е избран Бехар Јашари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во четврток е последниот неработен ден за…

Овој четврток ќе биде последниот неработен ден…

Внимавајте: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од…

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Утринска магла, променливо облачно и слаб ветер

Наутро наместа со појава на магла, во…