Курти: Србија планира нови напади на Косово

t

Косовскиот премиер Албин Курти денеска на прес-конференција рече дека подготвува, како што наведе, нов напад на Косово и дека Милан Радоичиќ го планира со припадниците на Цивилната заштита, како и дека не разбира зошто, три месеци по настаните во Бањска, Обвинителството се уште нема поднесено обвинение.
„По нападот во Бањска, Милан Радоичиќ беше ослободен во рекордно време, но продолжува со подготовките за други напади на Косово заедно со некои припадници на Цивилната заштита“, рече Курти и додаде дека Радоичиќ одржува редовни средби со високи претставници на БИА.

Тој додава дека Милан Радоичиќ по нападот во Бањска за кратко време бил ослободен од српскиот суд, а сега заедно со групата „Цивилна заштита“ се подготвува за нови напади.

„Наредбата за терористичкиот и криминален напад на Бањска, кој го планираше и организираше српската држава, беше објавена завчера, пред точно три месеци, во просториите на компанијата „Нови Пазар ПУТ“.На оваа локација возила , оружјето и сиот арсенал подготвен и употребен во Бањска.Оваа фирма која се наоѓа на списокот на санкции на САД е во сопственост на браќата Звонк и Жарко Веселиновиќ и Милан Радоичиќ.Ректор е пензиониран поранешен српски полковник кој учествувал во војните во Хрватска, Босна и Херцеговина и Косово Оваа компанија ја посети претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој потоа ја пофали работата на директорот и му се обрати како човекот кој е најбрз од сите возачи“, рече тој.

Курти потоа продолжи.

„Претседателот на Србија тогаш изјави дека му е тешко да најде решение со жителите на Приштина, мислејќи на мене, кои, според него, бараат причини за конфликти и напади врз српскиот народ, а тој се подготвувал за нападот што се случи на 24 септември“, објаснува тој.Курти.

Курти посочува дека во текот на ноември 2023 година било планирано да се изврши напад во правец на општина Зубин Поток со намера да се заземе вилата на Милан Радочиќ, но тој бил прекинат поради изборите во Србија.

„Претходниот план за одмазда против косовската полиција е променет, откако беа засилени заедничките патроли на КФОР и косовската полиција кон границата со Србија. Вежбите на терористичката група Цивилна заштита, кои беа учесници во нападот во Бањсој, имаат повторно е започнат на полигонот на српската војска“, рече тој.

И премиерот на Косово изрази жалење што Специјалното обвинителство се уште не покренало обвинение за настаните во Бањска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ денес на средба со Макрон: 14…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во…

НАЈНОВА ВЕСТ: Братот на убиецот на Данка…

Осомничениот Д. Д. (1984) од Бор кој…

Вучиќ утре на средба со Макрон, посетата…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре во…

 2.200 лица се пријавиле за работа во…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека…

Продолжува потрагата по телото на Данка, притвор…

Потрагата по телото на убиената двегодишна Данка…