Објавено на:

Лавров во Кина: Ја продолжуваме борбата против тероризмот, односите меѓу Москва и Пекинг на невидено ниво

t

Русија и Кина ќе ја продолжат соработката во борбата против тероризмот, вклучително и мултилатералните механизми по терористичкиот напад во „Crocus City Hall“, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на средбата со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји.
Лавров и се заблагодари на кинеската страна за сочувството и истакна дека сите инволвирани во терористичкиот акт несомнено ќе бидат казнети.

Дополнително, рускиот министер истакна дека на средбата со кинескиот колега разговарал за украинската криза и дека страните потврдиле дека меѓународните состаноци на оваа тема не ги земаат предвид интересите на Москва, туку ја промовираат „формулата за мир „На украинскиот лидер Володимир Зеленски, немаат перспектива.
Москва му е благодарна на Пекинг за неговиот објективен, избалансиран став, како и за неговата подготвеност да одигра позитивна улога во политичкото и дипломатското регулирање на ситуацијата.
„Добро познатите 12 точки што Кина ги претстави минатата година јасно ја формулираат неопходноста пред сè да се земат предвид првичните причини за овој конфликт, а потоа да се отстранат тие причини во напорите за негово решавање, пред сè во контекст на неделива еднаква безбедност, вклучително и Европа, но и светот во целина“, рече Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

ММФ ја зголеми прогнозата за економскиот раст…

ММФ ја надгради својата прогноза за економскиот…

Макрон бара Киев да добие дозвола да…

Францускиот претседател Емануел Макрон се заложи Киев…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Кремљ: НАТО веќе е во директен конфликт…

НАТО веќе е во директен конфликт со…