Објавено на:

Лавров: Да се спречи израелско-палестинскиот конфликт да се прошири во околните држави!

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров телефонски разговарал со својот бразилски колега Мауро Виеира за деескалација на палестинско-израелскиот конфликт, соопшти руското Министерство за надворешни работи.


Лавров во разговорот укажал на можноста за блискоисточно решение само врз основа на меѓународно-правниот процес.
Во соопштението се наведува дека двајцата министри размениле мислења за актуелната ситуација во зоната на палестинско-израелскиот конфликт и можните натамошни чекори кон деескалација. Беше нагласена итната потреба да се обезбеди заштита на цивилите и да се спречи ширењето на кризата во другите земји од регионот.


„Руската страна нагласи дека нема алтернатива за враќање на потрагата по заемно прифатливи решенија преку општо признатата меѓународна правна рамка на процесот на решавање на блискоисточната криза, чија крајна цел треба да биде создавање независна палестинска држава. со главен град во источен Ерусалим, кој коегзистира во мир и безбедност со Израел“, се вели во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…