Објавено на:

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен план за конфликтот во Украина

t

Кина го предложи досега најразумниот мировен план за конфликтот во Украина, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Пред повеќе од една година Пекинг предложи план од 12 точки со општи принципи за ставање крај на конфликтот, но без да објасни како тие ќе бидат спроведени. Во тоа време предлогот наиде на млаки реакции од Русија и Украина, а САД тврдеа дека Кина се претставува како миротворец, но го отсликува рускиот лажен наратив и не ја осудува нејзината инвазија.

„Најважно за нас е кинескиот документ да се заснова на анализа на причините за тоа што се случува и потребата да се елиминираат овие причини. Тоа е логично структурирано, од општото до специфичното“, ги пренесува зборовите на Лавров руската новинска агенција РИА.

„Тој план беше критикуван дека е премногу нејасен, но тоа е разумен план што големата кинеска цивилизација го предложи за дискусија“, додаде тој.

Рускиот министер за надворешни работи набргу треба да се сретне со својот кинески колега, а претседателот Владимир Путин минатиот месец изјави дека размислува за посета на Кина како негова прва посета на странство во својот шестгодишен мандат.

Русија тврди дека е подготвена да преговара со Украина, но нагласува дека овие разговори мора да се засноваат на новите реалности на теренот, каде што руските сили контролираат нешто помалку од една петтина од територијата на Украина, а Москва тврди дека четири освоени региони се нејзини. Украинскиот претседател Володимир Зеленски го предложи својот план, кој вклучува прекин на непријателствата и целосно повлекување на руската армија од окупираната територија.

Пофалувањето на планот на Кина ѝ овозможува на Москва да се покаже подготвена за преговори, а во исто време да ја напаѓа иницијативата на Зеленски, пишува „Ројтерс“. Швајцарија најави дека ќе биде домаќин на конференцијата врз основа на предлогот на украинскиот претседател, но Русија ја нарече бесмислена и рече дека е осудена на пропаст без учество на Москва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Иднината на Русија се решава на…

Властите треба да работат онолку колку што…

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

ММФ ја зголеми прогнозата за економскиот раст…

ММФ ја надгради својата прогноза за економскиот…

Макрон бара Киев да добие дозвола да…

Францускиот претседател Емануел Макрон се заложи Киев…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…