Објавено на:

Лавров: Колку повеќе војувате, толку потешки се условите за преговори

t

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров изјави дека колку подолго трае војната во Украина, толку потешки ќе бидат условите за мировни преговори.


„Претседателот на Русија претходно рече дека оние кои се против преговорите, кои му се заканија на Володимир Зеленски да го потпише договорот во април 2022 година, мора да разберат дека колку повеќе го принудуваат украинскиот претседател да оди во војна, толку потешки се условите за почеток на преговорите“, рече тој и повтори дека Русија никогаш не била против преговорите.
Лавров, исто така, рече дека Зеленски не ги оправда очекувањата на западните земји кога станува збор за успеси на фронтот и дека Москва се повеќе гледа сигнали од ЕУ за намалување на поддршката за Киев.


„Ова не се само разговори, тоа се сериозни компликации што ги гледаме во Европа, во САД, кога станува збор за средства наменети за поддршка на режимот Зеленски, кој очигледно не ги оправда очекувањата и стана инструмент за поткопување на државата. безбедноста на Руската Федерација, уништувајќи ја нејзината култура и истребувајќи го нејзиниот народ“, додаде Лавров.
Рускиот министер на прес-конференцијата рече и дека е дојдено време НАТО и ЕУ да ја сфатат бесмисленоста на војната што самите ја започнаа против Русија на територијата на Украина.
„Зборовите на трезвените политичари во НАТО и во Европската Унија стануваат се погласни. Подобро доцна отколку никогаш. Време е да ја сфатат целосната бесмисленост на војната што ја започнаа со рацете на режимот Зеленски против Руската Федерација“, заклучи Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Небензја: Денеска над Балканот демне опасност од…

Постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН,…