Објавено на:

Лавров пристигна во Кина

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во Кина, што е негова прва посета на земјата откако Русија ја започна инвазијата на Украина на 24 февруари.

Лавров слета во Хуангшан, град во источна Кина, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Шефот на руската дипломатија според најавите треба да има неколку средби во Кина, а се наведува дека главна тема е начинот на кој Русија и Кина можат да му помогнат на Авганистан.

На состаноците треба да присуствуваат и дипломати од САД и Авганистан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Регионот во шок: Познато како таткото монструм…

Девојчето (2) кое во Вршац беше убиено…

(Фото) Илон Маск ја опцу украинската Рада:…

Илон Маск на неговиот Твитер профил реши…

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…