Објавено на:

Лавров: Ја предупредивме Америка, не сакаме војна, но на секоја провокација ќе одговориме соодветно

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи Западот на најсуров начин да ги игнорира неговите интереси.

„Ако е до Русија – нема да има војна. Меѓутоа, Русија нема да дозволи Западот на најгруб начин да ги игнорира нашите интереси. Преговорите за безбедносните гаранции со САД и НАТО не се завршени“, рече Лавров, одговарајќи на прашањето на главниот уредник на телевизијата „Спутник“ и „РТ“, Маргарита Симонјан, дали има шанси за војна во сите.
Зборувајќи за безбедносните гаранции, Лавров рече и дека има одредени рационални точки во одговорот на САД и НАТО.
„Не можам да кажам дека преговорите се завршени. Како што знаете, Американците и лидерите на НАТО веќе еден месец разговараат за прилично едноставните предлози што ги дадовме во однос на безбедносните гаранции. Нивните одговори ги добивме дури завчера и како во нивни стил, тие одговори се многу комплицирани, иако има одредени рационални точки, иако за споредни прашања“, рече тој.

Тој, исто така, рече дека одговорот на НАТО, за разлика од американскиот, е премногу идеолошки.
„Американскиот одговор е пример за дипломатска пристојност. Одговорот на НАТО е премногу идеолошки, до тој степен што малку се срамев од оние кои го напишаа тој одговор“, додаде тој.
Лавров оцени и дека предлозите испратени од Москва не се преголеми барања, туку само го оцртуваат фактот дека Москва сака соработката со неа да се заснова на чесен начин.

„Ако таа грубост продолжи, а таквите изјави не можам да ги окарактеризирам поинаку освен дека е грубост, имаме соодветен одговор во резерва. Изјавите од типот „ако не му издадете безбедносна виза на американскиот амбасадор во Русија, ќе бараме заминување на Антонов“ ќе се решаваат на еднаква основа. Ќе го изедначиме нашето дипломатско присуство“, рече тој.

Сергеј Лавров рече дека што се однесува до оние земји кои се однесуваат пристојно на меѓународната сцена, а меѓу нив се Кина, Иран, земјите од Латинска Америка, како и Србија , кои не се обидуваат да наметнат ништо некому еднострано, Русија секогаш ќе барајте начин да соработувате во сите области.
„Односите со тие земји се доста суштински, има многу длабоки економски и социјални односи. Дополнително, овие односи подразбираат одлична воено-техничка соработка во согласност со сите норми на меѓународното право. „Ви гарантирам, што и да се случи по прашањето за европската безбедност, ние ќе продолжиме да ги подобруваме тие односи“, нагласи тој.

Во светло на неодамнешните изјави за потенцијалното распоредување на нови руски воени бази во Латинска Америка, Лавров рече дека Русија ќе продолжи да ги подобрува односите со тие земји без оглед на преговорите за безбедносните гаранции.

Лавров се осврна и на ситуацијата со телевизијата „РТ“ во Германија, велејќи дека Русија адекватно ќе одговори доколку продолжи со притисокот.
„Германија е свесна за можните реципрочни мерки доколку продолжат притисоците“, рече тој.

Тој рече и дека за тоа разговарал со шефицата на германската дипломатија Анален Бурбок при нејзината неодамнешна посета на Москва.
„Ја допревме таа тема, мислам дека добро ме слушна. Тоа прашање ќе го повторам и при претстојниот телефонски разговор“, додаде тој.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во моментов разговара со новинарите за актуелните прашања од руската надворешна политика. Лавров во студиото разговара со главниот уредник на агенцијата „Спутник“, Маргарита Симонјан, новинарот на „Говорит Москва“, Роман Бабајан, Владимир Сунгоркин од Комсомолскаја Правда и Алексеј Венедиктов од „Ехото на Москва“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Подготвен сум да преговарам со Украина

Претседателот Владимир Путин вели дека Русија ќе…

ОН ја усвои руската резолуција за борба…

Генералното собрание на ОН ја усвои руската…

Украина нема да влезе во НАТО без…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја отфрли идејата…

Медведев со честитка до ЕУ: Благодариме што…

Рускиот бруто домашен производ (БДП) расте, додека…

Шојгу: Руската армија е најподготвена за борба…

Руската армија е најподготвената за борба во…