Објавено на:

Лазаров објасни зошто Манасков не е во составот против Португалија: Треба да сакаш да играш за репрезентацијата

t

За оние што не ги следат толку случувањата со националниот тим на Македонија, беше изненадување отсуството на крилата Дејан Манасков и Гоце Георгиевски од поширокиот список пред двомечот со Португалија од квалификациите за ЕП 2024.

Но за оние што се малку повеќе инволвирани во настаните, и оние што беа присутни во Краков, а особено во Плоцк на Мундијалот, ова беше очекувано.

Селекторот Кире Лазаров вели дека против Португалија ќе им даде шанса на помладите леви крила, Кузманоски и Атанасијевиќ, но дека Манасков би можел да се врати во националниот тим.

„После СП решив да им дадам шанса на помладите играчи, од типот на Цветан Кузманоски кој што е голем талент и покажа дека може да се натпреварува на ова ниво и Петар Атанасијевиќ, кој на СП на последните мечеви покажа дека располага со огромен потнцијал на кој што во иднина треба да се смета. Значи и со овој ростер имаме квалитет. Се надевам дека ќе бидеме компетитивни и да се избориме за позитивен резултатот. За Манасков, вратата е отворена. За оваа репрезентација, за национална селекција треба да сакаш да играш. За никого не е затворена вратата, одлуката не е конечна“, вели Лазаров.

Македонија и Португалија првиот натпревар ќе го одиграат во Скопје на 9 март, додека реваншот е во Матосињос на 12 март. Двете селекции практично се веќе пласирани на ЕП, а сега ќе се борат за првото место во групата.

Извор: 24 Ракомет

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА И СО…

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со…

Исчезна 14-годишната Ринеса: Ако имате било каква…

Новинарот Фуркан Салиу, објави дека е исчезнато…

Европскиот план за развој на Западен Балкан…

САД ја поддржуваат ЕУ во намерата да…

Пендаровски-Османи: Заеднички напори за стабилност во регионот

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Приштина, во…