Објавено на:

Латвија и Литванија ќе протеруваат руски дипломати

t

Литванија и Латвија објавија одлука за намалување на дипломатските односи со Русија, со наредба на руските амбасадори да ги напуштат двете балтички држави.

Министерот за надворешни работи на Литванија Габриелиус Ландсбергис денеска најави дека во наредните денови од Москва ќе биде повлечен и дипломатскиот претставник на Литванија.

Вилнус одлучи и да го затвори рускиот конзулат во градот Клаипеда.

„Како одговор на немилосрдните агресивни дејствија на Русија во Украина, литванската влада одлучи да го намали статусот на дипломатската мисија“, изјави Ландсбергис за новинарите.

„Рускиот амбасадор ќе мора да ја напушти Литванија“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…

Двапати неделно ќе има летови од Скопје…

Националниот превозник на Латвија Ер Балтик, двапати…

Литванија тврди дека Унгарија е „против Европа“

Литванскиот министер за надворешни работи ја обвини…

Ел Паис: Шпанија „дискретно протера“ двајца вработени…

Одлуката уследи по наводите дека персоналот подмитувал…

Русија ќе преземе соодветни мерки против Бугарија…

Русија денеска ја предупреди Бугарија дека ќе…