Објавено на:

Лајчак подготвува нов состанок меѓу преговарачите на Косово и Србија

t

Посредникот на ЕУ во дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак е задоволен од, како што оцени, почеток на смирување на тензиите на северот на Косово и изјави дека работи на подготовка на следната средба на двете делегации.

Сумирајќи ги своите активности на Фејсбук оваа недела, Лајчак потсети на средбата во Братислава со вицепремиерот на Косово, Бесник Бисљими. Тогаш беше постигнат договор за првата деескалација на Северот, а дел од него е и новата средба на српската и косовската делегација во Брисел. Рокот е две недели од договорот.

Лајчак потсети на минатонеделниот разговор со претседателот на Демократската партија на Косово, Мемљи Красниќи во Брисел.

Лајчак претходно беше учесник на Форумот во Дубровник, кога косовскиот министер за надворешни работи остави впечаток – што тие го сметаат за главно негативен – нарекувајќи ја Европа „хартиен тигар“.

За дијалогот разговараше со колегите од САД и Велика Британија – Габриел Ескобар и Стјуарт Пич.

На маргините на тој настан Лајчак се сретна и со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани.

„Форумот беше одлична можност за дружење со клучните актери од Западен Балкан и пошироко, за повторно поврзување со колегите и пријателите. Ги информирав двајцата за ситуацијата во регионот, чекорите за решавање на кризата на северот на Косово и за време на бриселскиот дијалог“, напиша Лајчак.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хрватската фудбалска федерација демантира: Само Албанците скандираа…

Хрватскиот фудбалски сојуз добил известување од УЕФА…

Музиката од култната југословенска серија ечеше на…

Музиката од култната југословенска серија „Отпишани“ ечеше…

ГОЛ ВО 95. минута! Јовиќ ја спаси…

Фудбалската селекција на Србија го впиша првиот…

Борел предложил да се укинат санкциите за…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Официјално: Ѓоковиќ ќе настапи на Олимписките игри…

Сега и официјално е потврдено: Новак Ѓоковиќ…