Левица: Балансерот дополнително ја партизира администрацијата

t

Министерот за информатичко општество и администраџија, Адмирим Алити, го користи балансерот за дополнително да ја партизира администрацијата, реагираат од Левица.

– АЛИТИ ПРЕКУ БАЛАНСЕРОТ ДОПОЛНИТЕЛНО ЈА ПАРТИЗИРА АДМИНИСТРАЦИЈАТА

Министерот за информатичко општество и администрација, Адмирим Алити изработи нов балансер кој не ги следи прописите од законите, па така наместо да се предвидуваат 24,3 отсто вработувања по основа на припадност на албанската етничка заедница по логиката на фингираниот попис, за Алити и неговите желби и намери таа бројка треба да достигне дури 31,5 отсто.

Сево ова, е за делење на политичкиот плен на етнотрибалистичка основа, така што партиските војници од двата блока партии ќе бидат згрижени на државна сметка.

Во исто време, политиките на оваа власт успеваат да го угнетат или пак отселат сиот чесен народ – за да се наградат послушниците.

Иако ваквата пресметка е спротивна на Законот за вработување во јавниот сектор, според кој распределбата на бројот на новите вработувања по припадност на заедница се прави според податоците од последниот попис на населението кои живеат на територијата на Република Македонија, сепак балансерот добива амин од Владата.

Ваквата „спогодба” помеѓу Владата и Алити е почеток од скриената агенда на пописниот фалсификат креиран од ДУИ и СДСМ, а т.н. попис, спроведен под присила, без согласност со насоките на Евростат и со бројни манипулации станува алатка за понатамошна партизација на институциите, велат од Левица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По барање на Левица, МОН ги одзеде…

Секој ученик заслужува безбедна образовна средина. Драматичните…

Апасиев бара одложување на лидерската средба! Утре…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, предмалку на…

(Фото) Европратеникот од Ирска, Мик Волас: Левица…

Познатиот европратеник од Ирска Мик Волас кој…

Левица: Касами повика на рушење на уставниот…

Првиот човек на Движењето Беса и актуелен…

Левица: Македонските власти ја премолчуваат бугаризацијата на…

Власта во Македонија ја премолчува бугаризацијата на…