Левица: Касами ќе го реновира стадионот во Тетово, само за потребите на Шкендија

t

„Во јули 2016 година, ‘Еколог интернешнл’, сопственикот на ФК ‘Шкендија’, го презел Градскиот стадион во Тетово под концесија од Советот на Општина Тетово и е обврзан да инвестира 7,7 милиони евра за реновирање на стадионот за да може да биде домаќин на меѓународни натпревари“, велат од Левицата.

„Но, оттогаш до сега не е реновиран стадионот! Бидејќи обврска на концесионерот е да изврши реконструкција на стадионот, а тоа не го сторил до сега, Општина Тетово требало да го раскине договорот за концесија, а не да го спасува концесионерот од обврските што требало да ги исполни!!

Наместо заштита на спортските клубови и заштита на Градскиот стадион во Тетово, Касами објави дека ќе почне реконструкцијата на стадионот во Тетово, кој практично ѝ припаѓа само на екипата на „Шкендија“!

Поради тоа што Општина Тетово го има дадено Градскиот стадион под концесија и на него игра само „Шкендија“, страдаат македонските женски и машки екипи во фудбал со седиште во Тетово и немаат можност да играат мечеви додека не им дозволи Општината“, соопштуваат од партијата Левица.

Од таму бараат раскинување на договорот за концесија и враќање на Градскиот стадион во единствена сопственост на Општина Тетово со еднакви услови за негово користење и на македонските екипи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По барање на Левица, МОН ги одзеде…

Секој ученик заслужува безбедна образовна средина. Драматичните…

Апасиев бара одложување на лидерската средба! Утре…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, предмалку на…

(Фото) Европратеникот од Ирска, Мик Волас: Левица…

Познатиот европратеник од Ирска Мик Волас кој…

Левица: Касами повика на рушење на уставниот…

Првиот човек на Движењето Беса и актуелен…

Левица: Македонските власти ја премолчуваат бугаризацијата на…

Власта во Македонија ја премолчува бугаризацијата на…