Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат да го прифатат постоењето на македонската нација како факт

t

Грција и Бугарија мора да ја признаат самобитноста на македонската нација, порачаа од политичката партија Левица од Атина.

– Изминатиот викенд во Атина се одржа уште една Меѓународна анти-империјалистичка конференција во организација на Светската анти-империјалистичка платформа на која учествуваше Левица претставена од делегатот Сашко Јанчев.

Учесници во атинската конференција беа повеќе левичарски организации од Грција, како и левичарски организации од земјите од регионот, Велика Британија и Кореја. Претставниците дискутираа за заканите од империјализмот во контекст на новите тектонски поместувања на геополитичките плочи, очигледното развивање на нов мултиполарен свет и економските концепти кои се развиваат во ова доцно неолиберално општество.

На конференцијата во Атина – Левица посочи дека за да се случи обединување во анти-империјалистичката борба, првенствено, Грција и Бугарија мораат да го прифатат постоењето на македонската нација како факт, а потоа балканските земји да разберат дека великодржавните и завојувачки идеи никогаш не донеле ништо добро на Балканот.

Според Левица, само така може да се излезе од магичниот круг на конфликти и национална нетрпеливост на Балканот што е основ за понатамошна заедничка борба против империјализмот, како највисок стадиум на капитализам.

По конференцијата, Левица одржа повеќе билатерални и мултилатерални средби со левичарски организации од Грција, Бугарија и Кореја, како и неформални средби со претставниците од Велика Британија на кои се разговараше за понатамошна соработка, велат од Левица.

ЛИНК од објавата

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Мицотакис најави избори во Грција во мај

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис денес, три недели по железничката…

Апасиев: СДСМ пропаѓа, тоа ми се допаѓа

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, уште еднаш…