Објавено на:

Ле Пен по стапките на Де Гол: Ќе ја напуштиме интегрираната команда на НАТО

t

Француската претседателска кандидатка на крајната десница Марин Ле Пен во средата на прес-конференција потврди дека ќе излезе Франција од НАТО алијансата доколку победи на претседателските избори.

„[Ако бидам избрана за претседател] ќе ја напуштам интегрираната команда, но нема да се откажам од членот 5 за заемна заштита меѓу членките на Атлантската алијанса“, изјави Ле Пен додавајќи дека одбива да се потчини на „американски протекторат“. Ле Пен подвлече дека не сака француските трупи да бидат „ниту под интегрирана команда на НАТО, ниту под идна европска команда“.


Вториот круг од изборите во Франција треба да се одржи на 24 април, а резултатите од анкетата покажуваат дека актуелниот француски претседател Емануел Макрон е во предност и постои голема можност да го добие својот втор мандат со 52,5 отсто од гласовите.

Ле Пен додаде дека ќе му понуди на НАТО „да изврши стратешко зближување со Русија“ кога ќе заврши конфликтот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каевски: Ние покажавме дека никој не влијае…

Кога се работи за Законот за ЈО,…

(Видео) Македонката која стана министерка во Словенија:…

Емилија Стојменова Дух која стана Министерка за…

Намириса профит: Бил Гејтс ќе го поддржи…

Партнерството помеѓу американскиот производител на лекови Фајзер…

Хорор на автопатот Тетово-Гостивар: Голф излетал од…

Денеска, околу 19 часот, на автопатот Тетово-Гостивар…

Бесими дециден: За поголеми плати треба да…

Да бев во позиција да им кажам…