Ле Пен ќе го руши Макрон со унгарски пари

t

Француската десничарска лидерка Марин Ле Пен добила заем од 10,6 милиони евра од унгарска банка за финансирање на нејзината претседателска изборна кампања, објави радиото РТЛ во средата. Ова доаѓа откако претседателската кандидатка за Националното собрание рече дека има проблем да добие банкарски заеми дома.

Партијата на Ле Пен има искуство во барањето сомнително финансирање.

За време на општинските избори во 2014 година, партијата на Ле Пен прибегна кон Првата руска чешко-руска банка за да ја финансира својата кампања во износ од 9 милиони евра. Неколку години подоцна, банката се затвори.

Тогаш, веста предизвика загриженост дека Ле Пен, која рече дека е обожавателка на претседателот Владимир Путин, вети помека линија кон Русија во однос на Украина, повикувајќи го Западот да се откаже од економските санкции кон Москва.

Претходно оваа недела, привремениот претседател на нејзината партија Rassemblement, државјанин Џордан Бардела, го спомна постоењето на заем доделен од „европска банка“ на АФП, сега се открива дека е унгарска банка, чие име е скриено од партиските претставници поради „не -клаузула за обелоденување “.

Името на банката нема да биде соопштено поради почитување на „клаузулата за доверливост“ и партијата не треба дополнително да коментира за оваа информација, според RTL.

Во октомври 2021 година, Марин Ле Пен патуваше во Будимпешта неколку недели по Ерик Земур.

Сумата од 10,6 милиони евра е значаен поттик за Ле Пен, која беше принудена на ниска предизборна кампања поради ограничените финансии на партијата и неподготвеноста на француските банки да и ги примат парите.

Во Франција, изборните кампањи може да се финансираат со членарина и донации од поединци до лимит од 4.600 евра по донатор и по избори што ги прави заемите витален извор на финансии.

По изборите, системот на паушален надоместок на трошоците им овозможува на кандидатите и партиите да повратат дел од парите потрошени за кампањата.

На кандидатите кои ќе стигнат до вториот круг – а Ле Пен во моментов се чини дека е подготвена да го сторат тоа – им се враќаат 47,5% од лимитот за трошење утврден со декрет. Во 2017 година оваа сума изнесуваше 10,7 милиони евра.

Во 2017 година, принудена да се финансира од микро-партијата на нејзиниот татко и француски финансиер, Ле Пен се пожали на „банкарска фатва“.

Во 2021 година, таа го предупреди претседателот Макрон за тешкотиите на некои кандидати – меѓу нив и Жан-Лук Меланшон и Ерик Земур – да пристапат до банкарски заеми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон со свиткана опашка си заминува од…

По пучот во Нигер, воената хунта на…

Почина поранешниот италијански претседател, Наполитано

Џорџо Наполитано, претседател на Италија во два…

Сијарто ветува напредок за Србија: Косовското прашање…

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер…

Украина ќе ги тужи Полска, Унгарија и…

Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија…

Кој ќе го наследи Ципрас: Каселакис и…

Со 45,47 отсто од гласовите, Стефанос Каселакис…