Објавено на:

Лидерите на движењето Black Lives Matter тајно купиле вила во Калифонија? Цената е огромна!

t

Лидерите на движењето „Животите на црнците се важни“ ( Black Lives Matter) тајно купиле вила од 6 милиони долари во Калифорнија со пари од донација – известува Дејли Меил.

Вилата купена преку приватни компании во октомври 2020 година има повеќе од шест спални соби и бањи, неколку камини, базен и паркинг за неколку десетици автомобили.

По избивањето на скандалот, лидерите на движењето се правдаат дека планирале вилата да ја претворат во креативен простор за снимање видео за расна дискриминација.

Ова не е прв пат основачите да бидат во центарот на аферата за трошење пари. Патрис Калорс, еден од основачите на движењето, ја напушти организацијата во 2021 година, откако беше откриено дека купил четири куќи за вкупно 3,2 милиони долари.

Во февруари годинава движењето не успеа да ја убеди јавноста за што се потрошени десетици милиони донации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лидерите на движењето Black Lives Matter тајно…

Лидерите на движењето „Животите на црнците се…