Лидерот на екстремната десница во Шведска предложи уривање на џамии

t

Претседателот на екстремно десничарската партија Шведски демократи, Џими Акесон, вчера предложи забрана за изградба на нови џамии и уривање на постоечките џамии.

Како што наведе, мигрантите во Шведска не треба да имаат право да градат нови џамии. Поранешниот шведски амбасадор во Турција, Мајкл Сахлин, во изјава за шведскиот јавен сервис (СВТ) изјави дека предлозите на Акесон можат да бидат пречка во процесот на пристапување на оваа земја во НАТО.

„Турција знаеше дека шведските демократи кажаа проблематични работи во минатото, но нивниот лидер зборува за уривање џамии, што е многу екстремно. Предлозите на Акесон се поинаков товар за членството на Шведска во НАТО“, рече Сахлин.

Шведскиот премиер Улф Кристерсон, чија влада е поддржана од шведските демократи, за новинската агенција ТТ изјави дека во Шведска не се уриваат богослужбени куќи. Шведските демократи е партија со нацистички корени, а по последните избори стана втора по големина парламентарна партија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нападнати три постари жени во Шведска, па…

Шведската полиција соопшти дека застрелала маж во…

Спречен терористички напад во Шведскa

Шведската полиција денеска уапсила четири лица поврзани…

Шведска официјално стана членка на НАТО, Русија…

Протоколот за прием на Шведска во НАТО…

Унгарија го одобри приемот на Шведска во…

Унгарскиот претседател Тамаш Суљок денеска го потпиша…

Шведска неделава официјално ќе стане членка на…

Шведска ја прескокна последната пречка за влез…