Лидерот на опозицијата во Израел му порача на Натанјаху дека мора што поскоро да си замине

t

Премиерот мора да биде заменет со стабилна „национална влада за обнова“, вели Јаир Лапид.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и „екстремистите“ кои го поддржуваат мора да бидат соборени од владата во земјата, изјави лидерот на опозицијата Јаир Лапид.

Лапид, шефот на центристичката партија Јеш Атид, кој накратко беше израелски премиер минатата година, го упати повикот во серија објави на Х (Твитер) во четвртокот. Замената на Нетанјаху ќе ѝ овозможи на земјата да создаде широка и стабилна коалиција во парламентот, предводена од десничарската партија на премиерот, Ликуд. Заедно со своите помали екстремно десничарски партнери, Ликунд моментално контролира 64 од 120 места во парламентот.

„Дојде време – треба да формираме национална влада за реконструкција. Ликуд нека ја води, но Нетанјаху и екстремистите мора бидат сменети, над 90 членови на Кнесетот ќе бидат партнери во коалицијата за исцелување и повторно поврзување“, предложи Лапид.

Политичарот ја отфрли загриженоста дека не е време да се смени Нетанјаху во услови на актуелниот конфликт во Газа, кој беше предизвикан од ненадејниот напад што Хамас го започна врз Израел на 7 октомври.

„Ги слушам оние кои велат дека не е време. Чекавме 40 дена, нема повеќе време. Она што ни треба сега е влада која нема да се занимава со ништо друго освен со безбедноста и економијата“, инсистираше Лапид, нагласувајќи ги забелешките што ги даде за време на телевизискиот говор во средата.

„Слабата алка е владата, а особено премиерот. Државните фондови продолжуваат да се трошат, третманот на евакуираните и повредените е срамен неуспех, никој не се мачи да ги затвори непотребните владини канцеларии, застапувањето е катастрофа што се развива“, рече политичарот во своето емитувано обраќање.

Загрозениот премиер се соочи со зголемени критики и дома и во странство за различни прашања, почнувајќи од исклучително тешкиот настап кон операцијата во Газа до дозволувањето на нападот на Хамас да се случи на прво место. Растечкото несогласување е дополнително отежнато со контроверзните забелешки дадени од самиот Нетанјаху и неговиот кабинет.

Кон крајот на октомври, на пример, премиерот направи неуспешен обид да ги обвини разузнавачите на земјата за нападот на Хамас, тврдејќи дека не бил навреме предупреден за тоа. Набргу потоа, сепак, тој мораше да ги повлече тврдењата и да се извини. Минатата недела избувна уште еден голем скандал, кога екстремно десничарскиот министер за наследство Амичаи Елијаху предложи напад со нуклеарно оружје во Газа. Експлозивната изјава наиде на широки критики и министерот беше суспендиран.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…

Ќе изгласа ли Советот за безбедност на…

Советот за безбедност на ОН треба да…

САД: Не баpаме војната да заврши затоа…

Заменик-советникот за национална безбедност на САД, Џон…