ЛИМОН ВО ГАЗИРАНА ВОДА: Најдобриот напиток за смалување и на најголемите стомаци

t

Со цел барем делумно да се ослободите од тврдоглавите масни перничиња и да му се дозволи на телото да се прочисти, ова време е идеално за спроведување на исхраната која ја вклучува и познатата Са-Си вода.

Минатогодишниот светски бестселер „Исхрана за те-нок струк“ наиде на бројни обожаватели ширум светот кои посведочија за големиот ефект врз нивното здравје и изглед, од спроведените совети кои можат да се прочитаат во таа книга.

Авторите на книгата, нутриционистката Синтија Сас и уредничката на списанието за здравје Лиз Вакариело, се дуото одговорно за револуционерната исхрана чија основа е специјалната вода.

Имено, тоа не е обична вода, туку пијалак чии состојки се најсилните разградувачи на вишокот килограми, поточно масните перничиња. Покрај тоа, маги-чната вода е одговорна за ревитализација на целото тело, бидејќи го зајакнува кардиоваскуларниот систем, а телото ги ослободува сите насобрани ток-сини.

Потребни состојки: 2 литри вода (газирана/минерална/дестилирана, по избор), 1 лажица рендан корен од ѓумбир, 1 тенко исечена краставица без кора, 1 лимон и 12 листови нане

Постапка: измијте го лимонот и исечете го на прстени, а доколку е органски, задолжително сочувајте ја и кората. Доколку лимонот не е органски, тогаш оставете го во вода со сода бикарбона, а потоа добро измијте го под млаз ладна вода.

Излупете ја краставицата (ако е органска нема потреба) и исечете ја на тркалца исто како лимонот и додајте ја заедно со лимонот во водата. Излупете го ѓумбирот, изрендајте го и додајте го во подготвената вода заедно со свежите листови од нане.

Оставете го напитокот во фрижидер да отстои преку ноќ, а започнете да го пиете следниот ден, следејќи го овој план на исхрана:

Појадок – чаша зачинета вода и лесен појадок како што е: овесни снегулки со обезмастено млеко, малку семки од сончоглед или пак јадете овошје, а најдобар избор би бил ананасот (свеж, да не е од конзерва).

Ручек – чаша од зачинетата вода, риба по можност зготвена на пареа или варена во вода и салата од зеленчук. Вечера – чаша зачинета вода, риба, варен компир и боранија

Како закуски, односно меѓуоброци, можете да јадете јогурт, бобинки, зеленчук и свежи овошни сокови, не купени. Купечките сокови се преполни со шеќер и воопшто не се препорачуваат кога станува збор за здрава исхрана. Оваа ди-ета треба да се одржува минимум четири дена за да има видливи промени во телото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кардиолозите велат дека оваа масна храна е…

Научните истражувања покажуваат дека исхраната богата со…

103-годишен лекар ја испробал на себе: Ја…

Познатиот лекар никогаш не се здебелил и…

За првпат во Македонија изваден тумор од…

Вчера се испиша ново поглавје во историјата…

Во кисел организам настануваат најтешките болести: Доктор…

Како преку исхраната да ја постигнете основноста…