Литванија тврди дека Унгарија е „против Европа“

t

Литванскиот министер за надворешни работи ја обвини Унгарија дека се спротивставува на сето она за што се залага ЕУ.

Ставот на Унгарија за Украина сугерира дека таа е спротивна на европските вредности, изјави во понеделникот литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис додека се обрати на настанот на министрите за надворешни работи на ЕУ.

Унгарија активно се противи на континуираната воена и финансиска поддршка на ЕУ за Украина и се спротивстави на какви било преговори за брзо следење на нејзиниот потенцијален пристап во блокот.

„Единствениот начин на кој можам да ја прочитам унгарската позиција, не само за Украина, туку и за многу други прашања, е дека тие се против Европа и сè за што се залага Европа“, рече Ландсбергис, опишувајќи „судир на идеологии“ во ЕУ меѓу оние кои сакаат унијата да биде силна и оние кои воопшто не сакаат да постои.

Министерот предупреди дека доколку не се најде „рационално решение“ за проблемот, „може да претстојат темни времиња“.

Коментарите на Ландсбергис дојдоа откако претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен објави дека прашањето за пристапувањето на Украина во ЕУ ќе биде тргнато од агендата на самитот на блокот оваа недела. Наместо тоа, членовите само ќе разговараат дали да започнат преговори за членство со Киев, рече таа.

Нејзиното соопштение дојде откако Унгарија и неколку други членки на ЕУ отворено се спротивставија на преговорите за брзо следење на кандидатурата на Украина. Унгарскиот премиер Виктор Орбан во неколку наврати нагласи дека Киев има уште долг пат пред да може да се разгледа за членство и се спротивстави на проширувањето на помошта од ЕУ за Украина. Како лидер на земја-членка на ЕУ, Орбан може да стави вето на двата предлози.

Унгарскиот премиер во последните недели тврдеше дека е нереално да се верува дека Киев може воено да ја победи Москва и ја опиша Украина како „една од најкорумпираните земји во светот“.

Орбан, исто така, инсистираше на тоа дека ЕУ сè уште не е подготвена да прифати земја со толку голем земјоделски сектор како Украина. Тој тврдеше дека ако Киев ненадејно влезе во блокот, ќе го уништи земјоделскиот систем на синдикатот „следниот ден“.

Во меѓувреме, Киев инсистираше на тоа дека веќе ги исполнил сите предуслови за пристапување во блокот и побара од земјите-членки да ги признаат неговите напори. „Можеме да скокаме, можеме да танцуваме“ ако тоа е побарано, рече украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба, повикувајќи го блокот „да игра фер“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Портпаролот на ЕУ: Војната во Украина ќе…

Европската унија има јасен и дефиниран став…

Нели нема корупција во ЕУ? 22 лица…

Во акција на полициите на Италија, Австрија,…

Маричиќ: Ова се избори за членство на…

„Крајната цел на овие избори е што…

Туркаљ: Македонската политичка елита да одлучи –…

Хрватскиот правен експерт за Западен Балкан и…

Мецола: ЕУ не може да се проширува…

Претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, рече…