Локалните власти со повик до граѓаните на Киев да останат во домовите

t

Градските власти на украинската престолнина ги повикаа граѓаните на Киев да не излегуваат од своите домови освен во случаи на крајна нужда.

„Борби и натаму се водат практично во сите делови на градот”, се наведува во соопштението лиферувано преку апликацијата за размена на пораки „Телеграм”. Притоа се советуваат луѓето да излегуваат од домовите само за набавка на храна или лекарства.

„Синоќа беше релативно мирно во Киев, иако се регистрани престрелки со диверзантски извидувачки групи. Активностите во градот се воглавно насочени во подготовки за одбрана”, стои во соопштението.

Продавниците и јавниот превоз низ градот утрово работаат, со тоа што возовите од подземната железница соорбаќаат поретко од вообичаеното.

Во сила останува полицискиот час во периодот од 22 до 7 часот.

Властите истовремено повикаа на грижа за соседите, особено за постарите лица и оние чии членови се вклучени во одбраната на градот и земјата.

Исто така се упатува апел до јавноста да обрне внимание на домовите на луѓето кои го напуштија градот, односно да спречат кражби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Коалициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ ја нарекува…

Коалициониот партнер на мандатарот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ…

Простак: Албанецот Даку по ремито со Хрватска:…

Албанија се спаси од пораз против Хрватска…

(Фото) Сообраќајна незгода кај Собрание

Пред малку се случи сообраќајна незгода во…

Што се случува во Вардар? Многу ветувања,…

Фудбалот е во центарот на вниманието ова…

Комеморативна седница по повод смртта на Стојан…

Со едноминутно молчење во Собранието денеска му…