Локалните избори во Cрбија закажани за 3 април

t

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ ги распиша локалните избори за 3 април оваа година. Во Собранието на Србија, Дачиќ го потпиша Решението за распишување избори за советници на градските собранија и општинските собранија во Србија, јави Бета.

Избори за градски собранија ќе се одржат во Белград и Бор, а за општински собранија во Аранѓеловац, Смедеревска Паланка, Лучани, Медвеѓа, Књажевац, Бајина Башта, Дољевац, Кула, Кладово, Мајданпек и Сечањ.

Дачиќ изјави дека српскиот претседател Александар Вучиќ подоцна денеска ќе го распушти српскиот Парламент за да распише предвремени парламентарни избори за 3 април.

Тој најави дека изборите за претседател на Србија ќе ги распише на почетокот на март, 90 дена пред истекот на мандатот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ и Мелони се сретнаа на саем…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска се…

Тоа што Македонија, Србија и Албанија заеднички…

Отворен Балкан“ се базира на добра волја…

Короната се враќа во Србија: 555 случаи…

555 нови случаи на корона вирус се…

Косовски аналитичари: САД и ЕУ мора да…

Европската унија и САД мора да имаат…

Нема повеќе отворни прашања меѓу Македонија и…

Министерката за рударство и енергетика на Република…