Објавено на:

Лондон тврди дека руските трупи целосно ја напуштиле северна Украина

t

Руските трупи „целосно се повлекоа” од северна Украина, упатувајќи се северно кон Белорусија и Русија, тврди Министерството за одбрана на Велика Британија.

На редовниот утрински брифинг од британското МО е посочено дека некои од тие единици ќе бидат префрлени во источна Украина за да се борат во Донбас. Но, голем дел од капацитетите ќе треба да бидат „значително надополнети“ пред да бидат повторно распоредени на терен.


Секое масовно прераспоредување од север веројатно ќе потрае најмалку една недела- соопшти Министерството за одбрана, пренесува Би-Би-Си.

Притоа уште е посочено дека е продолжило руското гранатирање на градовите на истокот и југот на Украина, како и дека има напредок на руските трупи во јужниот дел на земјата од стратешки важниот град Изум.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Е*ете се со вакви предлози: Украинците гневни…

Советникот на украинскиот претседател Алексеј Арестович користеше…

(Видео) Дали Преспанскиот договор ќе биде загрозен…

Дали Преспанскиот договор ќе биде загрозен доколку…

Шпанија и Португалија најголеми жаришта на мајмунски…

Португалските здравствени власти денеска потврдија 10 случаи…

СПЦ ја одобри и благослови, а Фанар…

Позитивни сигнали пристигнаа од Цариград и од…

Ги нервирал чуварите и затворениците: „Поради недисциплина“…

Германските медиуми објавија дека поранешниот тенисер Борис…