Лондон ја крена Украина на нозе: МИ6 со клучни разузнавачки информации, БИТКАТА ЗА ДОНБАС почнува во наредните денови

t

Британската тајна служба МИ6 го информирала военото и државното раководство на Украина дека Русите ќе ја започнат „битката за Донбас“ меѓу 12 и 19 април. МИ6 прецизираше дека тоа ќе се случи веднаш штом Русите ќе концентрираат 90.000 војници западно од украинскиот „Донбас“.

Предупредувањето го пренесе британскиот премиер Борис Џонсон, кој при кратката посета на Киев на Украинците им вети 120 тенкови и други оклопни возила.

Украинскиот Генералштаб соопшти дека Русија ги концентрира силите околу Харков, а нападот на тој голем град може да започне истовремено со „битката на битките“.

Киев тврди дека украинската армија ќе влезе во неа со 90.000-100.000 војници и 10.000 единици тешко вооружување. Односно, со: 320 тенкови, 642 топови и хаубици, 640 повеќецевни ракетни фрлачи, 42 ловци, 45 јуришни авиони …

Според објективни проценки, Украинците имаат се на се – половина три четвртини помалку од вооружувањето кое го наведуваат.

Мариупол, како што стојат работите во моментов, ќе биде целосно исчистен од остатоците на украинската армија и неонацистите од полкот „Азов“ до големата битка.

Тие се веќе протерани од пристаништето Мариупол и седат на територијата на металуршкиот комбинат „Азовстал“, но таму нема цивили, па руската армија може да користи најголеми калибри и пламенофрлачи.

Сè уште постои голема интрига во Мариопол точно колку западни офицери и разузнавачи има меѓу опколените?

Постојат претпоставки дека ги има најмалку десет и дека меѓу кои постои и сомнеж дека се наоѓа генерал на НАТО, но и други „високи чинови и важни ѕверови“.

Индиректно на таков заклучок упатува обидот на Киев и Западот да го испратат украинскиот товарен брод „Апачи“ до опколените во Мариупол.

Неговиот капетан се обидел да го направи тоа, но бродот беше потопен од руската морнарица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Во живо) Тешки муабети со Мирка Велиновска!

Следете ја во живо денешната епизода на…

ДСЗИ не констатирал грешки во третирањето на…

Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонреден…

ИНИЦИЈАТИВАТА НА ЛЕВИЦА ЛО НЕГОТИНО ЗА ХУМАНИТАРНИ…

ИНИЦИЈАТИВАТА НА ЛЕВИЦА ЛО НЕГОТИНО ЗА ХУМАНИТАРНИ…

Се преврте патничко моторно возило

Нова непосакувана ситуација на македонските патишта... Предмалку…

ХРВАТСКА СОНУВА ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН! Пленковиќ…

Доколку рускиот претседател Владимир Путин, по кого…