Лош предзнак? Најголемото знаме на Украина се скина на половина од невремето

t

16 метарското знаме беше скинато на половина од силниот ветер, соопштија властите во Киев.

Невремето во Киев го скина на половина најголемото знаме на Украина, објавија градските власти во понеделникот. Националниот симбол беше оштетен и покрај тоа што беше спуштен на половина копје во обид да се заштити од силните ветрови.

Официјални лица во главниот град на Украина на Телеграм објавија дека оштетениот дел од банерот, кој беше најголемото закачено знаме во земјата, веќе е отстрането од јарболот. Тие ветија дека ќе биде подигнато ново знаме штом времето дозволи.

Јарболот и самото знаме се најголеми во Украина, а јарболот е висок 90 метри и тежок дури 32 тони. Транспарентот е со димензии 16 метри на 24 метри.

Корисниците на социјалните мрежи објавија и слики од искинатото знаме, кое може да се види како виси на јарболот, очигледно растргнато на спојот меѓу неговите жолти и сини делови.

Силно снежно невреме ја зафати Украина во понеделникот, оставајќи над 2.000 населени места без струја и принудувајќи затворање на над десетина автопатишта, според властите.

Покрај Црното Море, силните ветрови предизвикаа значителна штета и во руската Република Крим. Локалните власти прогласија вонредна состојба бидејќи речиси 500.000 луѓе останаа без струја.

Невремето „еднаш во век“ забележа ветрови со брзина до 144 км на час низ полуостровот во неделата, оставајќи најмалку едно лице загинато и до 10 жители повредени. Исто така, предизвика смрт на околу 500 морски животни во аквариум во пристанишниот град Севастопол.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…

Медведев: Киев подобро да го прифати мировниот…

Украина би било мудро да го прифати…

„Фато Котидијано“: Италија би можела да ѝ…

Италија би можела да ѝ испорача на…