Објавено на:

Лукашенко гледа опасност во НАТО: Ако се опуштиме ќе нѐ нападнат

t

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, коментирајќи ја концентрацијата на НАТО во близина на границите на републиката, рече дека ако Минск некаде се смири, „ќе нападнат“.
„Дали тие сериозно мислат дека ние и Русите ќе ги нападнеме? Зошто копаат противтенковски ровови… Ние нема да одиме таму“, прес-службата ја цитира изјавата на Лукашенко.

Тој истакна дека белоруските вооружени сили „не треба да се релаксираат“. „Сигурни сме дека ако некаде се смириме, ќе не нападнат. Тоа е апсолутно сигурно. Но, ние нема да одиме таму“, рече белорускиот претседател.

Како што изјави Александар Науменко, командант на Северозападната оперативна команда, на Лукашенко, ситуацијата во северозападниот оперативен правец останува тешка и има тенденција да ја зголеми тензијата. Ова го потврдуваат инженерските структури што се создаваат во близина на државната граница на Белорусија во граничната област во форма на противтенковски ровови, позиции за гаѓање, како и концентрација на логистика и муниција во магацините.

Како што пренесува Белта, во северозападниот оперативен правец од соседната страна е зајакната безбедноста на државната граница. Вкупниот број на сили вклучени таму во чувањето на белорускиот дел на државната граница е околу 3,2 илјади луѓе, вклучително и во Литванија – до 2,8 илјади луѓе, во Латвија – до 500. Бројот на воените контингенти на земјите на НАТО лоцирани во Северо-западната зона во рамките на решавање на различни проблеми изнесува до 7,7 илјади луѓе во Естонија, Латвија и Литванија. Воените единици и дивизии на заедничките вооружени сили на НАТО, вклучително и во балтичките земји и Полска, се ангажирани во оперативна и борбена обука.
Науменко истакна дека вежбите „Квадрига 2024“ во моментов се одржуваат во повеќе земји, меѓу кои Литванија и Полска. Во нивните рамки, три баталјони се концентрирани на полигонот Пабраде (15 километри од државната граница со Белорусија) (пешадиски и механизирани баталјони на Сојузна Република Германија и американски тенковски баталјон).


„Истовремено, баталјоните лоцирани на полигонот Пабраде може да се користат за изведување провокативни акции во близина на државната граница со вклучување на диверзантско-извидувачки групи и нелегални вооружени групи. Воздушно извидување се врши и против Белорусија. Во просек, Секој ден се евидентираат 4-5 лета на извидувачки авиони.Во моментов во северозападниот оперативен правец се стационирани 132 борбени авиони од воздухопловната групација на НАТО“, пренесува Белта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…

(Видео) Јанчев: Ни ЕУ, ни НАТО, ни…

Прво е Македонија, а потоа е сѐ…

Нова заканувачка изјава на Медведев: НАТО нѐ…

Во случај Украина да користи ракети со…

Мнозинството македонски граѓани сметаат дека членството во…

Мнозинството македонски граѓани сметаат дека членството во…

Столтенберг за нападот врз Фицо: Напад врз…

Генералниот секретар на НАТО – Јенс Столтенберг…