Објавено на:

Лукашенко нуди помош за обнова на Доњецк и враќање во нормала на тамошното население

t

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во вторникот во Минск се сретна со вршителот на должноста шеф на ДНР, Денис Пушилин. Лукашенко му понуди помош на Доњецк за обновување и нормализирање на животот. Ова го пренесува агенцијата БелТА.

„Би сакал, како што велат, од прва рака да ја слушнам ситуацијата во Доњецката Народна Република, ако е можно. Како работиме таму на фронтот? „Се водат многу интензивни битки. И на север и на југ Да, и во правец на Доњецк. Гранатирање, тешко е за луѓето. И во оваа ситуација, што може Белорусија да направи за Доњецк, како можеме да помогнеме?“-бил дел од разговорот.

Во исто време, Лукашенко му понуди на Доњецк помош за обновување и нормализирање на животот на луѓето. „Има многу работа пред нас. Треба да се опоравиме, треба да ги оживееме индустриските претпријатија, земјоделството. На крајот, луѓето ќе живеат таму. Ова е 100%. И луѓето треба да се хранат“, рече Лукашенко.

За возврат, Пушилин истакна дека чувствува традиционално гостопримство во Белорусија.

Ова е прва официјална средба меѓу Лукашенко и Пушилин откако ДНР по референдумот се приклучи на Руската Федерација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев “предвидува” нова голема војна во Европа

Зајакнувањето на воениот потенцијал на Полска и…

Лукашенко: Западот се подготвува да го пушти…

Белорускиот претседател рече дека Америка стои позади…

Путин и Лукашенко зборувале за сојуз со…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска се сретна…

ЕУ не ги признава руските избори во…

Европската Унија остро го осудува одржувањето на…

Зеленски вели дека е на линијата на…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вечерва во својата…