Објавено на:

Лукашенко: Специјалната операција на Русија во Украина беше неизбежна

t

Специјалната воена операција во Украина е само детаљ во глобалната конфронтација за мултиполарниот свет, а доколку започнеше подоцна, ќе имаше многу понепријатни последици за Москва и Минск, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко во програмата „Москва. Кремљ. Путин“ на ТВ „Русија 1“.


Белорускиот лидер оцени и дека Западот, спроведувајќи ја својата политика, налета пред се на Русија.
Лукашенко нагласи дека Русија успеала да го спречи развојот на сите овие непријатни настани и да продолжи да се бори за мултиполарен свет.
„Тоа е во интерес на сите: Кина, Индија, Африка, Латинска Америка и арапските земји. Тоа му е најважно. Тоа што ние завршивме на оваа страна од барикадите, а Западот од другата страна е случајност, бидејќи, уште еднаш ќе повторам, пред се бевме нападнати“, нагласи белорускиот лидер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

НАТО се обврза да обезбеди воена помош…

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена…

Гаши се сретна со претседателот на украинската…

На маргините на Парламентарниот самит во Вашингтон,…