Објавено на:

Лoши вести: Доаѓа студен бран ќе има и и снег

t

Кон крајот на денот и во текот на ноќта во западните делови од земјава ќе има пообилни врнежи кои на повисоките места и на планините ќе бидат од снег, соопшти УХМР.

Утре ќе се задржи облачно со пообилни врнежи, локално над 25 литри на метар квадратен, кои во западните и северните делови, како и на повисоките места ќе бидат претежно од снег. Ќе се формира нова снежна покривка, особено во западните делови (и во Полог и Пелагонија). Повремени врнежи од снег ќе има и во делови од Скопската Котлина.

Ќе почне да дува умерен северен ветер кој во вторник и во среда ќе биде засилен.

Повремен локален снег ќе има во вторник, а од среда времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, на места и под -10 степени, а и дневните на места ќе останат негативни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пролетта почнува утре во 16 часот и…

Пролетта почнува утре во 16 часот и…

Студено и сончево, со мала облачност

И денеска утрата се многу студени, а…

Временска прогноза: Променливо облачно, попладне дожд и…

Денес времето во Македонија ќе биде променливо…

УХМР: Денес сончево, од утре повторно дожд…

Денес времето во Македонија ќе биде сончево…

УХМР: Времето денес ќе е суво и…

Во текот на денешниот ден, како и…