Објавено на:

Македонија ќе остане без гас? – Испораката доведена во опасност, Бугарија се откажува од рускиот гас

t

Бугарија речиси целиот гас го добива преку десетгодишниот договор со „Газпром“ кој истакува кон крајот на 2022 година. Откако под влијание на САД и ЕУ се откажа од руските енергетски проекти за нуклеарната централа Белене и гасоводот Јужен тек, Софија сепак со години ги одложуваше проектите за диверзификација на своите извори на енергенси, вклучително и поврзувањето на гасовод со соседна Грција и проширува на единственото подземно складиште на гас во земјата, сега бугарската влада настојува да ги забрза двата проекти поради стравувањата дека војната во Украина би можела да предизвика поголемо нарушување, пишува Bloomberg.

На вакво сценарио пред неколку дена предупреди српскиот претседател Александар Вучиќ.Тој рече дека ќе биде потполна катастрофа за регионот ако Бугарија го прекине дотокот на руски гас кон регионот.

Тоа би било целосна катастрофа за сите нас. Немаме каде да добиеме ништо, освен преку Берегово од Унгарија или Балкански поток од Бугарија. И ако ни го откажат, не знам што ќе правиме изјави Вучиќ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илон Маск го прозва Бајден поради американски…

Тоа е „сериозен проблем“ доколку Гонзало Лира…

ОЈО Скопје апелира да не се шират…

Основното јавно обвинителство Скопје повторно апелира во…

Каевски: Неучество во техничка Влада на ВМРО-ДПМНЕ,…

Евентуално неучество на ВМРО-ДПМНЕ во техничката Влада…

Хантер Бајден го нападна Илон Маск

Синот на американскиот претседател го нарече милијардерот…

МНОГУ Е БЕЛО ВО „БЕЛАТА ПАЛАТА“! Соработникот…

Градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков од…