“Македонските Бугари” се сретаа со Вархеји: Сакале дијалог со властите во Македонија

t

„Повеќе од 2 години се обидуваме да водиме дијалог со властите во Македонија, но безуспешно. На комесарот Оливер Вархеји му кажавме дека сме тука затоа што нема дијалог меѓу претставниците на властите во РМ и бугарската заедница во земјата. Иднината на РМ е во ЕУ, но тоа не може да биде на сметка на Бугарите кои живеат во земјата“.

Ова на новинарот на БГНЕС го изјавија Петар Колев, Георги Трендафилов и Љубчо Георгиевски кои денеска се сретнаа со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји.

„Парламентот во РМ наместо да работи на измени за вклучување на Бугарите во Уставот со цел побрзо отпочнување на преговорите со ЕУ, донесува законска регулатива со цел затворање на клубовите на локалните Бугари во РМ. Очекуваме во следниот извештај за напредокот на РМ да ги вклучи прашањата за кои разговаравме на оваа средба“, велат тројцата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…

Снема залихи: Бугарската армија нема доволно муниција…

„Бугарија и бугарската преодна влада не подготвуваат…

Украина бара од Бугарија да ѝ даде…

Украина ја охрабрува Бугарија да ги даде…