Објавено на:

Македонските ракометари повторно поразени од Португалија

t

Македонската ракометна репрезентација го запиша вториот пораз во квалификациите за ЕП 2024 година, откако беше поразена и на реваншот кај Португалија со 32-27 (15-11).

Данокот на неискуство и неиграњето на Манасков, Талески, Пешевски и Георгиевски, на овие два меча се почувствува во моментите кога се кршеше резултатот. На една помладена Македонија и беше потребна инјекција токму од ваков калибар на играчи. Па на крајот останува сите да жалат што не им пружија рака на помладите и се повлекоа за овие два меча. Првиот на домашен терен ќе го имавме во наши раце. Но, ништо не е загубено, следат мечевите со Турција и Луксембург, каде ќе се бара потврда на местото на ново Европско првенство.

Томовски запиша седум одбрани, Кузмановски беше прв стрелец со десет гола, зад него беше Серафимов со пет.

Одлични 27. минути на избраниците на Кирил Лазаров и три лоши минути во првото полувреме кои една репрезентација како Португалија ги претвори во предност од четири гола (15-11) на одморот. Густаво, голманот на домашниот состав беше одличен, имаше седум одбрани.

Во продолжение поединечните постигнувања на играчите:

Митревски, Томовски, Велковски 1, Ѓоргиев 1, Митев 1, Маркоски, Кузмановски 10, Костески 3, Младеновиќ, Јагуриноски 2, Џонов 2, Стојковиќ 2, Аларов, Петар Атанасијевиќ, Серафимов 5, Петров.  

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА И СО…

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со…

Исчезна 14-годишната Ринеса: Ако имате било каква…

Новинарот Фуркан Салиу, објави дека е исчезнато…

Европскиот план за развој на Западен Балкан…

САД ја поддржуваат ЕУ во намерата да…

Пендаровски-Османи: Заеднички напори за стабилност во регионот

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Приштина, во…