Макрон го опоменал Нетанјаху: Има премногу цивилни жртви во Газа!

t

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху посочи дека има премногу жртви меѓу цивилите во Појасот Газа за време на воената операција на израелската армија. Ова го соопшти прес-службата на Елисејската палата.

„Францускиот претседател го привлече вниманието на израелскиот премиер на хуманитарните ризици и прекумерните цивилни жртви како резултат на воените операции извршени во Појасот Газа. Тој го потсети на апсолутната потреба да се прави разлика помеѓу терористите и локалните жители, обезбедувајќи ефикасна заштита на цивили“, се вели во соопштението.

Макрон изрази загриженост за „зголеменото насилство врз палестинските цивили“ на Западниот Брег, осудувајќи ги таквите акции. „Тој силно ја нагласи потребата да се вложат максимални напори за да се спречи ширењето на ваквите акти на насилство“, соопшти Елисејската палата. Шефот на државата, исто така, ја повтори важноста од спречување на ескалација на овој конфликт, особено во Либан. Тој зборуваше за неговите последни контакти со либанското раководство, а исто така и дека побарал од Иран и „неговите поврзани сили, вклучително и Хезболах, да се држат настрана од конфликтот“.

Во исто време, францускиот лидер го потврди правото на Израел на самоодбрана и разговараше со Нетанјаху за прашањето за ослободување на странските заложници кои ги држеше движењето Хамас. Притоа, тој го покрена прашањето за перспективата за мирно решение во регионот врз основа на решение за мирен соживот на две држави.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Ердоган ги критикува САД бидејќи ја блокираа…

Невозможен е праведен свет со Америка во…

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…